Mobil uygulama kullanarak inşaat malzemeleri satışları nasıl %30 artırılır?
Case Globus IT

Proje hakkında

Globus IT ekibi, inşaat malzemeleri üretimi, geliştirme ve gayrimenkul inşaatı alanlarında faaliyet gösteren büyük şirketler için mobil uygulama geliştirdi.


Şirket, inşaat malzemelerinin hem gerçek kişiler hem de tüzel kişilere satışını artırmak ve bunun sonucunda segmenti ve pazar kapsamını genişletmek amacıyla bir mobil uygulama geliştirmeyi düşündü.

Görev

Uygulamanın temel görevleri:

 • Uygulamaların tek bir alanda toplanması
 • Kullanıcının alışık olduğu bir cihaz aracılığıyla çeşitli hedef kitle segmentleri ile çalışmanın kolaylaştırılması ve sistemleştirilmesi
 • Şirketi diğer bazı rakiplerle karşılaştırıldığında daha çekici hale getirecek kullanışlı bir aracın varlığı nedeniyle tekrarlanan satışlar dahil olmak üzere, ek bir satış kanalı oluşturma ve müşterileri çekme

Bu amaç ve hedeflere ulaşmak için en azından aşağıdaki çalışmaları gerçekleştirmek gerekiyordu:

 • Hedef kitle için yapı malzemelerini seçmek, aramak ve sıralamak için anlaşılır ve kullanışlı bir arayüz oluşturmak
 • Firmanın kurumsal tarzına ve Apple ve Google kurallarına uygun tasarım yapmak
 • Kullanıcı tarafından başvuru işlemi yapılması, sonraki işlem ve gönderilmesine ilişkin senaryoyu çözmek
 • Banka satın alma opsiyonlarının katılımıyla çevrimiçi ödeme imkânı sağlamak
 • Aktif ve kapalı uygulamaların listesiyle müşterinin hesabına dayalı kişisel hesap oluşturmak
 • Şirket yöneticilerinden hızlı geri bildirim alma fırsatı sağlamak
Uygulama

Mobil uygulama geliştirme sırasında, mobil uygulamanın ekranlarının (sayfalarının) UX dizayn geliştirilmesine özellikle dikkat edildi.


İlk sırada, elbette uygulamanın müşteri tarafından kullanım kolaylığı var. Kullanıcı arayüzü sezgisel olmalıdır. Bu ise sadece kelimelerden ibaret değildir. Alıcının inşaat malzemelerini satın alma yolunda herhangi bir zorluk yaşamaması gerekmektedir.


Bu amaçla ekranlar arasındaki geçişlerin ve bağlantıların haritası ayrıntılı olarak düşünüldü.

Uygulamanın firmanın web sitesi ile aynı tasarım ve işlevselliğe sahip olması çok önemlidir. Böylece site üzerinden inşaat malzemesi satın almaya alışkın olan alıcının uygulama ile iletişime geçerken zorluk yaşamaması sağlanır.


Katalogda, alıcının gerekli ürünleri bulmasını kolaylaştırmak için ürünler kategorilere ayrılmıştır. Ürün adına göre arama ve promosyonların olduğu bir bölüm de eklenmiştir.


Müşteri, kişisel hesabında siparişin ilerleyişini takip edebilir ve herhangi bir sorun veya yorum olması durumunda derhal şirket temsilcileriyle iletişime geçebilir.


Uygulamaya başka hangi kullanışlı özellikler dahil edildi:

 • Sipariş için çevrimiçi ödeme
 • Katalogdan ve ürün kartından favorilere ürün ekleme
 • Belgelerin aktarımı (dosya biçiminde): Başvuruya göre belgelerin görüntülenmesi ve indirilmesi;
 • Başvuruya ilişkin ayrıntılar: Tekrar başvuru, işlem listesi (başvuru numarası, tarih, tutar);
 • Belgelerin aktarımı (dosya biçiminde): Başvuru ekranına gittiğinizde mevcut olan uygulamadaki belgelerin görüntülemesi ve indirmesi.
Sonuç

Mobil uygulamanın kullanıma sunulmasının ardından, ilk kullanım yılında aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:

 • Mobil uygulama kullanıma sunulduktan sonra satışlarda %30'a varan artış olmuştur. Bunun nedeni, müşterilerin istedikleri her zaman ve her yerde alışveriş yapabilmeleri ve bu imkanın  da onları daha fazla ürün satın almaya teşvik etmesidir.
 • Mobil uygulama aracılığıyla ortalama satış artışı, kullanımın ilk yılından sonra %15 ile %25 arasında değişmektedir. Bunun nedeni, uygulamanın ürün seçme ve sipariş etme sürecini kolaylaştırarak müşterileri satın almaya teşvik etmesidir.
 • Şirket, mobil uygulama aracılığıyla kişiselleştirilmiş öneriler ve indirimler sunabildiğinden, müşterileri daha fazla satın almaya teşvik ettiğinden dolayı ortalama fatura miktarı %15 artmıştır.
 • Mobil uygulama daha sorunsuz bir alışveriş deneyimi sağlamış ve alışveriş sepetini terk etme oranını azaltmıştır. Dönüşümlerdeki artış %10 ila % 20 arasında olmuştur. Bu da alışveriş sepetinize ürün ekledikten sonra daha fazla müşterinin satın alma işlemini tamamladığı anlamına gelmektedir.
 • Kaliteli analiz ve süreç optimizasyonu, dönüşümlerde artışa ve dolayısıyla satışlarda%10 daha fazla artışa neden olmuştur.
 • Mobil uygulamanın kullanıma sunulması da işletme maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olmuştur. Örneğin, siparişlerin ve ödemelerin otomasyonu, işletme maliyetlerinde %15'e kadar tasarruf sağlar.

Dolayısıyla bu rakamlara dayanarak, inşaat malzemeleri perakendeciliği şirketinin, mobil uygulamasının başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinden sonra satış yüzdesinde önemli bir artış bekleyebileceği sonucuna varabiliriz. Toplam satış artışı değişiklik gösterebilir, ancak diğer şirketlerin çeşitli faktörlerine ve deneyimlerine dayanarak bu durum %20 ila %40 veya daha fazla olabilir. Mobil uygulamalar, yapı malzemeleri satışında kârı ve rekabet gücünü artırmak için güçlü bir araç haline gelmektedir.

© 2023
contact@globus-it.com
Gustava Zemgala gatve, No. 74, lv-1039
Latvia, Riga
+371 64 415 295
+90 532 307 88 88
Yeşilce Neighborhood. Yunus Emre Street. No: 8/1
Kağıthane
Türkiye, Istanbul